1. Od czego rozpocząć proces?
- Od zredagowania skargi powodowej. To element, rodzja prośby skierowanej do sądu kościelnego, konieczny rozpoczęcia procesu.
- Skarga powodowa to pismo skierowane do Trybunału kościelnego, który jest w danym przypadku kompetentny do przeprowadzenia ewentualnego procesu.
- Niektóre Trybunały kościelne, na swoich oficjalnych stronach internetowych, zamieszczają wzory skargi powodowej, określając przy tym, jakie treści powinny się w niej znaleźć:
- Co do zasady, skarga powodowa powinna składać się z następujących części:
- Trybunał (sąd kościelny), do którego jest kierowana.
- Określenie o jakie małżeństwo chodzi i wskazać podstawy do wniesienia skargi, czyli tytuł lub tytuły prawne, z których zaskarżana jest ważność małżeństwa.
- Wskazanie ogólnych faktów i dowodów potwierdzjaących proponowane tytuły stwierdzenia nieważności (ta część dzieli się zazwyczaj na fragmenty dotyczące środowiska rodzinnego stron, okresu znajomości przedślubnej i okresu znajomości poślubnej stron).
- Zredagowana skarga powodowa wraz z załącznikami powinna zostać złożona w siedzibie sądu kościelengo właściwego do przeprowadzenia procesu.
2. Gdzie złożyć skargę powodową?
- w Trybunale, czyli Sądzie kościelnym,
- to, w którym, zależy od strony powodowej, może ona wybrać jedną z pośród czterech możliwości:
1.Trybunał miejsca zawarcia małżeństwa - należy zatem sprawdzić na terenie której diecezji znajduje się parafia/kościół, w której małżeństwo zostało zawarte,
albo
2. miejsca, w którym strona powodowa ma stałe lub tymczasowe zamieszkanie,
albo
3. miejsca, którym strrona pozwana ma stałe lub tymczasowe zamieskzanie,
albo
4. miejsca, w którym faktycznie trzeba będzie zebrać większość dowodów w procesie.
3. Ile kosztuje proces?
- Informacje dotyczące kosztów prowadzenia procesu oraz sposobu regulowania opłat najlepiej uzyskać bezpośrednio w sekretariacie sądu. Pozwala to na uniknąci spekulacji w tym obszarze. Niektóre trybunały na swoich stornach internetowych publikują informacje na ten temat.
4. Jak wygląda współpraca z prawnikiem kościelnym?
- Odpowiedź na to pytanie ograniczę wyłącznie do określenia warunków współpracy ze mną, ponieważ praktyki bywają różne.
- Pomagam zredagować skargę powodową - jest to zazwyczaj kilka spotkań w mojej Kancelarii, terminy zawsze ustalane są indywidualnie, tak, żeby czas spotkania można było pogodzić np. z godzinami pracy Klienta.
- Współpraca przy redakcji skargi powodowej rozliczana jest na bieżąco, na podstawie czasu pracy.
- Współpraca z Klientem może zakończyć się na etapie przedrocesowym, czyli wyłącznie na zredagowaniu skargi powodowej.
- Istnieje także możliwość ustanowienia adwokta i/lib pełnomocnika procesowego. Wówczas adwokat i/lub pełnomocnik reprezentuje stornę procesową, relizując określone obowiązki. Warurnki współpracy, wynagrodzenie i kwestie szczegółowe omawiane sa ndywidualnie z Klientem.